Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
James Foley amerikai újságírónak az Iszlám Állam dzsihadista szervezet általi lefejezése az Egyesült Államok elleni terrortámadás volt – jelentette ki pénteken Washingtonban Ben Rhodes helyettes elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó.
„Ha azt látjuk, hogy valakit ilyen borzalmas módon gyilkolnak meg, az terrortámadást jelent az országunk és egy amerikai állampolgár ellen” – mondta. Rhodes rámutatott, hogy az Egyesült Államok kész további csapásokat mérni az IÁ-ra, ebben szükség esetén nem fogja feltartóztatni az iraki-szíriai határ. Az amerikai erők augusztus 8. óta eddig kizárólag iraki területen hajtottak végre légicsapásokat az önmagát kalifátusnak tekintő szélsőséges szunnita mozgalom ellen, de washingtoni vezetők – köztük Chuck Hagel védelmi miniszter és Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke – az elmúlt napokban egyértelműen értésre adták, hogy fontolóra vették az IÁ szíriai bázisa elleni katonai fellépést is.
Rhodes hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok kész fellépni az IÁ ellen az amerikai állampolgárok védelmében, bárhol is legyenek az őket veszélyeztető terroristák. A helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó úgy vélekedett, hogy a terrorszervezet ma súlyosabb fenyegetést jelent, mint hat hónappal ezelőtt. Ugyanakkor azt is elmondta, végeredményben Irak és az Egyesült Államok regionális partnereinek feladata lesz, hogy kiseprőzze az IÁ-t a Közel-Keletről. Szavai szerint a Fehér Ház tudatában van annak, hogy az IÁ figyelme a térségen kívüli célpontok ellen fordult, és Amerika meg fogja védeni magát.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és belbiztonsági minisztérium pénteken egyébként egyaránt azt közölte, hogy nem tud olyan konkrét vagy hitelt érdemlő fenyegetésről, amely az IÁ részéről az Egyesült Államok területe ellen irányulna.
A terroristák Lady al-Kaidát követelték a Foley szabadon bocsátásáért
Az Iszlám Állam (IÁ) terrorista erő az általa lefejezett amerikai újságíró, James Foley életének megkíméléséért mások mellett annak a Lady al-Kaida néven ismertté vált Áfija Sziddikinek a kiszolgáltatását követelte, aki azt tervezte, hogy „piszkos bombával”, Ebola-vírussal vagy vegyi fegyverrel intéz támadást az Egyesült Államok ellen – közölte pénteken a The New York Times.
Ez a terroristák e-mailjéből derült ki, amelyet Foley családjának küldtek augusztus 12-én. A pakisztáni születésű Sziddiki 86 éves szabadságvesztését tölti Texasban, tömeges halált okozó merénylet tervezése miatt. A nőt, aki az Egyesült Államokban doktorált és a Massachusettsi Műszaki Egyetemen neurológusi végzettséget szerzett, Afganisztánban fogták el. Letartóztatásakor egy kilogrammnyi erősen mérgező nátrium-cianidot és olyan iratokat találtak nála, amelyek ismert New York-i helyszínek és épületek elleni potenciális támadások terveit tartalmazták. Sziddiki egy nappal az őrizetbe vétele után egy asztalon felejtett fegyverrel tüzet nyitott a kihallgatóira. Nem találta el őket, de ő maga súlyosan megsebesült.
Sziddiki a guantánamói amerikai haditengerészeti bázison fogva tartott Ammár al-Balucsinak felesége. A férfi annak a Kálid Sejk Mohamednek az unokaöccse, aki a magát a szeptember 11-i terrortámadások értelmi szerzőjének nevezi.
A nő a 2010 elején megtartott pere során azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államokat és az iszlámot egyaránt szereti, véget akar vetni a háborúknak, és tagadta ügyvédjei állítását, amely szerint paranoiás lenne. Mivel nem azért ítélték el, mert bárkit is megölt vagy megsebesített volna, a dzsihadisták egyfajta mártírként tekintenek rá. Elítélése zavargásokat váltott ki hazájában, és Júszef Reza Gilani akkori pakisztáni kormányfő Sziddiki szabadon bocsátásáért folyamodott az Egyesült Államokhoz.
Az Obama-kormány elutasította az IÁ által követelt cserét, mint ahogy azt is, hogy 100 millió eurót (132 millió dollárt) fizessen James Foley szabadon bocsátásáért. A terroristák által lefejezett újságíró ügye miatt az Egyesült Államokban újra felszínre került az a dilemma, hogy megengedhető-e váltságdíjat fizetni a túszejtőknek úgy, ahogy azt több európai kormány megtette.
Új megvilágításba került az öt évig a tálibok fogságában lévő és május 31-én öt, a guantánamói börtönben fogva tartott tálib vezetőre kicserélt amerikai katona, Bowe Bergdahl ügye. A csere a bírálók szerint arra bátorította Foley fogva tartóit, hogy vakmerő követelésekkel álljanak elő.
James Foley 2012. november 22-én tűnt el Szíriában. Egy kedden nyilvánosságra hozott videofelvétel tanúsága szerint az IÁ egyik tagja lefejezte az újságírót. Amerikai kommandósok július elején egy sikertelen rajtaütéssel kísérelték meg Foley és más Szíriában fogva tartott amerikai túszok kiszabadítását. Az akcióban sajtóértesülések szerint az IÁ legalább öt fegyverese meghalt és egy kommandós megsebesült.